Czy warto zapłacić za zdjęcia?

       Zawód fotografa czy fotoreportera, jest takim samym zawodem jak inne. Osoby, go wykonujące kończą szkoły, warsztaty, inwestują w swoją wiedzę, sprzęt i zdobywają przez lata doświadczenie. Pytanie „czy płacić?” jest nielogiczne. Czy otrzymujemy za darmo pieczywo lub inne usługi?

        Zdarza się, że to zajęcie jest po prostu hobby dla wielu osób. Dziś można powiedzieć, że każdy jest fotografem. Darmowe zdjęcia możemy znaleźć na portalach skupiających osoby pozujące czy po przez ogłoszenia w Internecie. Jeśli chcemy je mieć być może uda się nam takie osoby znaleźć. Zdarza się, że takie osoby wykonają za darmo zdjęcia, otrzymując w zamian od osoby pozującej zgodę na wykorzystanie wizerunku oraz używanie ich na różnych polach eksploatacji. Niekiedy osoby zgadzają się na udział w takich zdjęciach w różnym zakresie pozowania. Nie mają pewności, gdzie będą potem zdjęcia publikowane- mimo podpisanej umowy między stronami.

Są przypadki nie oddania zdjęć osobie pozującej, nie wstawienia się jednej ze stron na umówioną sesję. Taki rodzaj współpracy niesie ze sobą spore ryzyko. Zdradzają się sytuacje, że z zdjęć korzystają osoby trzecie, które nie są uprawnione do tego, co może rodzić roszczenie autora wobec tych osób. O naruszeniu praw autorskich i majątkowych przeczytacie na moich blogu w wpisie: Naruszenie praw autorskich i majątkowych.  Dlatego warto uzyskać od autora zdjęć licencję czy zgodę na korzystanie  z zdjęć przez inne podmioty, jeśli modelka czy model chce przekazać zdjęcia do swojej agencji.

KKK_4773-kopia kopii

pozuje: Żaneta, make-up: Monika Kunysz, zdjęcie wykonane w Studio Zygzak

Dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalnego fotografa?

       Powód jest taki sam, dla którego korzystamy z usług fryzjera czy dentysty. Chcemy otrzymać jak najlepszą jakość usługi. Nie zamierzamy ryzykować tracąc kontroli nad swoim wizerunkiem czy być obiektem testów, osoby uczącej się wykonywać zawód.

         Cena wykonania sesji zdjęciowej zależy od wielu czynników np.: lokalizacji (studio, plener lub inna lokalizacja), ilości zdjęć, obecności wizażystki/stylistki oraz doświadczenia fotografa. Możemy wskazać, że średnia cena sesji wynosi od 350 zł do nawet kilku tysięcy. Cena będzie zależna także od celu wykonywanych zdjęć czy postprodukcji materiału zdjęciowego. Fotografowie/graficy pracują na legalnym oprogramowaniu, które jest dość drogie, a na które nie mogą sobie pozwolić amatorzy. Profesjonaliści dbają o jak najlepsze zadowolenie klientów. Należy pamiętać o profesjonalnym makijażu – jest szczególnie ważny przy zdjęciach robionych w studio z użyciem lamp błyskowych.

         Zamawiając usługę spodziewamy się jej wykonania w umówionym czasie, miejscu oraz z godnie z wcześniejszymi ustaleniami. Mamy także prawo reklamować w wypadku, gdy usługa zostanie nieprawidłowo wykonana. Czego skutecznie nie możemy zrobić realizując sesje w ramach tak zwanego tfp. W dużej mierze fotografowie są przedsiębiorcami i działają pod firmą, tym samym obowiązuje ich Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta, z której osoba może skorzystać w momencie reklamowania zamówionych usług.  Warto o tym pamiętać.

Od tego jakie zdjęcia wybierzemy: darmowe czy profesjonalną usługę- zależy tylko od nas samych. Warto się nad tym zastanowić. Zostawcie w komentarzu informacje dotyczące Waszych problemów z sesjami w ramach tfp.

Podziel się z innymi:

Udostępnij post:

More Posts

error: Zdjęcia monitorowane cyfrowo, zakaz kopiowania bez zgody autora.