Dlaczego warto wynajmować studio fotograficzne?

Wiele osób realizuje sesje w plenerze, nie tylko z powodu ograniczeń budżetowych, ale także z obawy czy sobie poradzą. Warto zwrócić uwagę, że studio nie jest „czarną magią” dla wybranych. Przeznaczone jest dla początkujących jak i doświadczonych osób. Dlatego warto spróbować zrealizować sesje w studio fotograficznym.

Sesje w plenerze czy w studio ma swoje plusy. Zależy także od charakteru sesji czy pomysłu autora zdjęć jakie miejsce będzie najlepsze. Studio fotograficzne oferuje pewne cechy, których nie znajdziemy w plenerze. Dlatego warto pomyśleć o wynajmie, nie każdy może sobie pozwolić na własne studio. Wyposażenie, lokal czy inne stałe miesięcznie opłaty są dość wysokie. Najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie na czas sesji czy zlecenia. Koszty wynajęcia studia różnią się w zależności od lokalizacji studio, wielkości, wyposażenia czy innych jego cech.

Zalety studia

Najważniejszą cechą w przeciwieństwie do sesji w plenerze jest w pełni kontrolowane środowisko. Nie musimy się martwić o pogodę, kontrolujemy w pełni światło na planie zdjęciowym. Ważną kwestią jest miejsce dla wizażystki i osoby pozującej, gdzie mogą się swobodnie przygotować. Wizażystki cenią sobie pracę w studio, ze względu na wygodę i komfort pracy. Możliwość wykorzystania dobrego oświetlenia, aby móc najlepiej jak potrafią wykonać makijaż w warunkach do tego przeznaczonych. Chociaż praca w studio często kojarzy się ze stresem, jest ona najbardziej przyjemna dla wizażystów, ze względu na wykonywanie pracy w jednej lokacji. Osoba pozująca ma swoje miejsce, gdzie może się swobodnie przygotować do zdjęć.

Na co zwrócić uwagę wynajmując studio?

  1. cena

Najważniejsza cecha, na którą każdy zwraca uwagę. Należy koniecznie sprawdzić jaki jest cennik danego studia, co cena zawiera. Czy wartość, którą widzisz w cenniku obowiązuje za godzinę wynajmu, czy za dzień zdjęciowy? Czy jest podana netto czy brutto? Czy pobierana jest opłata za zużycie materiałów eksploatacyjnych takich jak kartonowe tło czy opłata za parking. Istotne czy cena obejmuje oświetlenie, zdarza się, że jest to dodatkowy koszt dla wynajmującego.

  1. wyposażenie studia

Wynajmując studio wcześniej warto zapoznać się z spisem sprzętu dostępnego w danym miejscu, jego specyfikacją, modyfikatorami czy innymi akcesoriami. Dowiedzieć się o dostępnym czasie synchronizacji z lampami, sposobie ich wyzwalania itp. Ważna jest marka lamp, przekłada się to jakość światła, stałą temperaturę barwową czy komfort obsługi.

  1. wielkość studia

Jest ważną cechą dla komfortu pracy. Jeśli mamy ekipę do sesji np. wizażystka, stylistka, do tego dodamy fotografa wraz z osobą pozującą potrzebne jest miejsce. Wielkość danego studia wpływa na cenę jego wynajmu- jest to zrozumiałe. W mojej pracy zawodowej korzystałem z wielu studiów fotograficznych i im większe, tym komfort pracy jest lepszy. Preferuje studia wielkości 60-120 m2

  1. asystent/pomoc

Zdarza się, że studio często w swojej ofercie ma pomoc asystenta. Warto z tej pomocy skorzystać, ułatwi to sprawną realizację sesji, szybkie ustawienie czy zmianę oświetlenia.  Udzieli pomocy w obsłudze sprzętu znajdującego się w studio.

Gdzie najlepiej zacząć?

Gdzie najlepiej zacząć? Korzystałem z różnych miejsc w Warszawie, jednak najlepiej pracuje mi się w Studio Zygzak na Woli. Odpowiada mi z z dwóch zasadniczych powodów: ma optymalna dla mnie powierzchnię i wyposażenie oraz ceny. Trzeci powód, to bardzo dobry dla mnie dojazd. Realizuje tam sesje wraz z klientami indywidualnymi czy z gwiazdami. To wszystko daje mi pewność realizacji sesji, czy jest to sesja wizerunkowa, portretowa czy zlecenie dla firm czy mediów.

Podziel się z innymi:

Udostępnij post:

More Posts

error: Zdjęcia monitorowane cyfrowo, zakaz kopiowania bez zgody autora.