Fotografia koncertowa

         Próba dostania się anonimowo na koncert z sprzętem fotograficznym i dostanie się pod samą scenę jest mało realna. Organizatorzy bardzo dobrze się zabezpieczają np poprzez wysłanie tylko do akredytowanych osób informacji o sposobie wejścia. Zazwyczaj znają fotoreporterów i weryfikują tożsamość danej osoby i jej współpracy z mediami.

Akredytację czyli zgodę na fotografowie w czasie koncertu uzyskać możemy od organizatora lub samego muzyka- jednak z praktyki wiem, że te decyzje pozostawiają organizatorowi lub menadżerowi. Wystąpić o nią mogą duże serwisy internetowe czy agencje.

        Głównie używam Nikona D3 oraz obiektywów: Nikkor: 24-70 oraz 70-200. Jest to dla mnie podstawa w fotografii koncertowej. Jednak sprzęt to tylko narzędzie i należy go nie tylko dobrze znać, ale bacznie obserwować co się dzieje wokół w czasie wydarzenia. Nie tylko samą scenę ale publiczność. Ważne, by oddać klimat jaki panuje na wydarzeniu,  emocje artystów. Warto skupić się na kadrach i nie robić na oślep zdjęć.

         Jeśli warunki na to pozwalają i mamy zgodę na przemieszczanie się, spróbować możemy wykonać zdjęcia z różnych miejsc spod sceny czy się od niej oddalić by uchwycić szerszy plan. Trzeba pamiętać by nikomu nie przeszkadzać publiczności, artystom. Nie stawaj tam, gdzie nie możesz. W wypadku niestosownego zachowania się organizator może nakazać opuszczenie obiektu.

O potrzebie wyłączenia dźwięków we wszystkich urządzeniach, łącznie z aparatem, chyba nie muszę wspominać. Poniżej przedstawiam kilka zdjęć z wykonanych do tej pory koncertów:

KONCERT PERFECT

           Grzegorz Markowski- zespół Perfect, Warszawa 2013

KONCERT LADY PANK

Janusz Panasewicz- zespół Lady Pank, Warszawa 2014

KONCERT O.S.T.R. W WARSZAWIE

O.S.T.R., Warszawa 2013

KONCERT GAROU

Garou, Warszawa 2014

KONCERT TANITA TIKARAM W WARSZAWIE

Tanita Tirakam, Warszawa 2013

Jeśli chcesz zobaczyć więcej zdjęć z koncertów zobacz moją galerię: link.

Share Post :

More Posts

1 Comment

  • Piotr
    22 lipca 2015 at 7:03 pm 

    Robiłem kilka podejść do fotografii koncertowej i wiem jak to trudne. Ciągle zmieniające się światło, charyzmatyczny wokalista… nie jest łatwo 🙂

Dodaj komentarz

error: Zdjęcia monitorowane cyfrowo, zakaz kopiowania bez zgody autora.