jak fotografować smartfonem

Jak fotografować smartfonem

Jak fotografować smartfonem – ten wpis poświęcam informacjom na ten temat oraz postaram się podpowiedzieć jak wykonać jeszcze lepsze zdjęcia telefonem.

Każdy z nas posiada smartfona. W moim przypadku jest to Samsung S7. Kilka słów o specyfikacji aparatu w tym telefonie:

  • główny aparat wyposażony jest w 12 MP,
  • technologia Dual Pixel pozwala na precyzyjny pomiar i szybszą reakcję autofokusu nawet w trudnych warunkach oświetleniowych,
  • jaśniejszy obiektyw F1.7 i duży rozmiar pikseli 1,4 µm w sensorze wspomagają wykonanie zdjęć wraz z optyczną stabilizacją obrazu.

Kilka porad jak jeszcze lepiej fotografować smartfonem:

  • wykorzystaj światło dzienne lub inne mocne źródło światła – najlepszym źródłem światła jest Słońce, w jasnym pomieszczeniu czy w plenerze mamy go pod dostatkiem
  • nie fotografujmy pod światło – najlepiej z zasadą: rób zdjęcia ze światłem – unikniesz efektu prześwietlenia zdjęć
  • unikaj używania wbudowanej lampy – użycie jej powoduje, że zdjęcia są płaskie, nieciekawe i jest “plama” światła
  • linie siatki pomogą przy kadrowaniu – umieszczenie w mocnych punkach tematu naszych zdjęć, spowoduje przykucie uwagi odbiorców, a o to nam chodzi
  • zadbaj o stabilność telefonu – pewne trzymanie telefonu jest podstawą dobrych ostrych ujęć, można go też umieścić na statywie czy oprzeć o jakąś powierzchnię
  • nie używaj zooma cyfrowego – to niszczy jakość zdjęcia

Tryb auto w aparacie Samsung s7

Kilka słów i moja ocenia pracy aparatu. Działa sprawnie, nie zauważyłem trudności w korzystaniu, parametry dobierane są w prawidłowy sposób.

Tryb profesjonalny w aparacie Samsung S7

Jest to ciekawy tryb fotografowania, szczególnie przydatny dla fotografów i dający duże możliwości kontroli nad tworzeniem zdjęcia. Mamy możliwość wyboru czasu, iso czy balansu bieli. Z racji, że przysłona jest stała nie mamy na nią wpływu i wynosi ona 1.7. Autofokus aparatu działa sprawnie i celnie. Ten tryb daje nam jeszcze jedną myślę, wartą uwagi możliwość: wykonania zdjęć prócz w postaci plików JPG, także w DNG- co umożliwia dalszą edycję w programie graficznym.

Odbitki z telefonu Samsung s7

Pokusiłem się o wykonanie profesjonalnych odbitek na papierze fotograficznym. Jak wyszyły przedstawię w ciagu najbliższych dni.

Czy Samsung S7 jest wart uwagi fotoreportera?

Moim zdaniem zdecydowanie tak, telefon jest jednym z podstawowych narzędzi pracy fotoreportera prócz oczywiście aparatu.

Posiada kilka cech, które są ważne.

Pierwszą z nich jest bateria. Pojemność w tym modelu wynosi 3000 mAh. Dzięki temu sprzęt może pracować przez cały dzień bez ładowania.

Drugą cechą jest funkcja USB OTG, która pozwala na bezpośrednie podłączenie urządzenia usb np czytnika i przesłania zdjęć do agencji, bez potrzeby zgrywania ich na inne urządzenie.

Uwagę zwraca także ekran telefonu, jego rozdzielczość wynosi 2560×1440 pikseli, przy 557 ppi co daje bardzo dobrą jakość obrazu. Podgląd zdjęć w pełnym słońcu nie sprawia problemu.

Udanych kadrów!

jak fotografować smartfonem
Budynek TVP w Warszawie, zdjęcie wykonane S7, wywołane w Camera Raw z DNG, postać JPG 1200 px, 300 dpi, fot. Konrad Koczywąs
Podziel się z innymi:

Udostępnij post:

More Posts

error: Zdjęcia monitorowane cyfrowo, zakaz kopiowania bez zgody autora.