Jakie jest oblicze pracy fotoreportera?

Przed wydarzeniem.

         Praca zaczyna się od uzyskania informacji od agencji fotograficznej o wydarzeniu. Mam przyjemność pracować od kilku lat dla agencji Fotonews.

     Należy zacząć od podstawowych rzeczy takich jak sprzęt fotograficzny, laptop, telefon oraz mobilny internet. Te rzeczy zawsze mam przy sobie w pracy. Zawsze przed wyjazdem sprawdzam czy baterie są naładowane, obiektywy czyste, czy mam zapasowe karty pamięci itp. W czasie wydarzenia sytuacje szybko się zmieniają i nie mam czasu na dodatkowe sprawdzanie sprzętu czy wymianę rozładowanego akumulatora.

W drodze na wydarzenie.

     W zależności od rodzaju wydarzenia, czy jest ono z zakresu showbiznesu np. premiera filmu czy wydarzenie polityczne, zwykle jestem godzinę albo dużo wcześniej gdy wymaga tego organizator. Ułatwia to rozeznanie się na miejscu w sytuacji, odebraniu akredytacji czy poddaniu się procedurom bezpieczeństwa  np. sprawdzenie torby przez BOR czy przez inne służby.

Warto po drodze sprawdzić szczegóły danego wydarzenia, co jest istotne, czego możemy się spodziewać. Czasami warto już po drodze wykonać parę zdjęć, które będą wstępem do całego materiału zdjęciowego z wydarzenia i przesłaniu go do agencji.

Fotografujemy.

      Gdy znajdziemy się już na wydarzeniu, w właściwym miejscu i czasie, zaczyna się właściwa praca. Zawsze dostosować się należy do ogólnych reguł panujących w danym miejscu czy zaleceń organizatora wydarzenia. Czas na wykonanie zdjęć jest różny, od paru minut do możliwości fotografowania przez całą imprezę. Wszystko zależy od wcześniejszych ustaleń.

Co dalej?

      W zależności od rangi wydarzenia, wykonane zdjęcia wraz z opisem trafiają do agencji, gdzie dalej są dostępne dla mediów. Należy zdjęcia wysłać czasami już w czasie trwania wydarzenia lub po jego zakończeniu. Najlepiej gdy są one wysłane niezwłocznie. Na tym kończy się praca nad danym materiałem zdjęciowym.

Zapraszam do obejrzenia mojej galerii zdjęć reporterskich link.

jak wygląda praca fotoreportera
Zdjęcie wykonanie podczas konferencji prasowej Premiera Donalda Tuska w 2014 r.
jak wygląda praca fotoreportera
Fotoreporterzy oczekujący na wydarzenia w Kancelarii Premiera, Warszawa 2017 r.
Fotoreporterzy i operatorzy kamer w czasie konferencji prasowej w Kancelarii Premiera, Warszawa 2017.

Share Post :

More Posts

Dodaj komentarz

error: Zdjęcia monitorowane cyfrowo, zakaz kopiowania bez zgody autora.