Jak pracować z fotografem eventowym?

          Jak pracować z fotografem eventowym? Ten wpis poświęcam temu tematowi. Aktualnie świat się zmienia, co raz częściej zdjęcie bardziej przemawia niż sam tekst czy grafika. Ważne jest to szczególnie dla wizerunku firm, instytucji. Dbają one o jak najlepszą prezentację nie tylko samej firmy, ale także wydarzeń przez nich organizowanych. Często stanowią one wizytówkę firmy. W swojej pracy często spotykam takie zlecenia, gdzie firmy zlecają nie tylko wykonanie sesji wizerunkowej, ale także relację z imprez.

Zacznijmy od tego czym jest fotografia eventowa. Moim zdaniem jest reportażem, wykonanym dla klienta   przedstawiający wydarzenie z jak najlepszej strony. Celem jest pokazanie istotnych elementów danego wydarzenia, atmosfery. Jest jednym z podstawowych elementów budowania wizerunku firmy.

        Bardzo często, będąc fotoreporterem zajmuję się taką fotografią, gdzie szybkość działania jest istotnym elementem. Doświadczenie zdobyte w fotografowaniu wydarzeń politycznych, kulturalnych, daje efekt w postaci zdjęć, z których są zadowoleni klienci.

Jak pracować z fotografem eventowym
01.12.2014 WARSZAWA GALA WIELKIEGO SPLENDORA N/Z MARIAN OPANIA WIKTOR ZBOROWSKI JANUSZ KUKULA FOT KONRAD KOCZYWAS / FOTONEWS

Co powinien wiedzieć fotograf o wydarzeniu?

           Podstawą rzeczą jest przekazanie wszystkich szczegółów i informacji o wydarzeniu. Gdzie ma się odbyć, jak ma wyglądać, kto będzie obecny.

Pomocne jest przekazanie planu wydarzenia, ułatwia to już na etapie planowania realizację poszczególnych kadrów. Jeśli są planowane dodatkowe atrakcje warto też o tym powiadomić np. o efektach dymnych.

Kolejną rzeczą jest oświetlenie wydarzenia. Nieprawidłowa obsługa tego elementu ze strony organizatora powodować może, brak możliwości realizacji poszczególnych zdjęć. Warto o tym porozmawiać z samym organizatorem oraz zapleczem, tym się zajmującym.

28.10.2014 WARSZAWAKONFERENCJA PRASOWA JACKA SASINAN/Z GLOWKA PORTRET JACEK SASINFOT KONRAD KOCZYWAS / FOTONEWS
28.10.2014 WARSZAWA KONFERENCJA PRASOWA JACKA SASINA N/Z JACEK SASIN FOT KONRAD KOCZYWAS / FOTONEWS

       Zleceniodawca powinien określić swoje oczekiwania, na kogo ma zwracać uwagę, jakie ma głownie wykonywać zdjęcia np wyłącznie pozowane czy dynamiczne. Organizator zadbać powinien także, o swobodne poruszanie się na wydarzeniu fotografa w całym obiekcie. Warto pomyśleć nad zdjęciami z góry ile jest taka możliwość.

Dla fotografa bardzo ważna kwestią jest możliwość zorganizowania “chwili dla fotoreportera” jest to bardzo przydatne w momencie wręczania nagród czy zdjęć grupowych.

Na koniec określamy godziny pracy, wynagrodzenie, z reguły ustalane indywidualne w zależności od zlecenia, liczby zdjęć itp. Przygotujemy umowę i ustalamy, w jakim terminie otrzyma klient gotowe zdjęcia.

09.05.2013 WARSZAWAOBCHODY SWIETA POLICJI 2013N/Z GRZEGORZ JACHFOT KONRAD KOCZYWAS / FOTONEWS
09.05.2013 WARSZAWA OBCHODY SWIETA POLICJI 2013 N/Z GRZEGORZ JACH FOT KONRAD KOCZYWAS / FOTONEWS

Termin dostarczenia zdjęć z wydarzenia.

       Bardzo często zleceniodawcy zadają pytanie jest czas otrzymania zdjęć. Zależy im na jak najszybszym terminie, co jest zrozumiałe. Należy pamiętać, że postprodukcja zajmuje trochę czasu. Jeśli klient na pierwszym miejscu stawia jakość zdjęć, a nie termin ich otrzymania rozumie, że należy poczekać na gotowy materiał. Zdarza się, że zleceniodawca wymaga przesłania kilki zdjęć w ciągu kilku godzin po wydarzeniu. Oczywiście jest to możliwe, wszystko zależy od charakteru wydarzenia.

01.03.2013 WARSZAWA WYSTAWA MOTOCYKLI FOT. KONRAD KOCZYWAS / FOTONEWS

Nie łatwe zadanie….

     Fotografowanie wydarzeń nie jest łatwym zdaniem. Wymaga się ciągłego dostosowania do zmienianiącej się sytuacji. Zmienne warunki , brak możliwości powtórzenia ujęcia, problemy z oświetleniem to tylko niektóre czynniki wymagające od fotografa doświadczenia czy świetnego sprzętu. Dopasowuje się on też do kultury wydarzenia poprzez swój ubiór czy zachowanie. Każdemu zależy na jak najlepszych ujęciach, udzielenie wparcia w ich wykonaniu da nam taki efekt.

09.05.2013 WARSZAWA ZOMBI WALK 2013N/Z UCZESTNICYFOT KONRAD KOCZYWAS / FOTONEWS
09.05.2013 WARSZAWA ZOMBI WALK 2013 N/Z UCZESTNICY FOT KONRAD KOCZYWAS / FOTONEWS

Konrad Koczywąs fotoreporter

kom: + 48 507 089 418
e-mail: kontakt@fotozawodowiec.com.pl

Podziel się z innymi:

Udostępnij post:

More Posts

error: Zdjęcia monitorowane cyfrowo, zakaz kopiowania bez zgody autora.